uzaylı yaşam

Uzaylı Yaşamın Son Keşfi

Yapılan Yeni bir araştırmada, bilim insanları mikroorganizmaların tamamen hidrojenden oluşan bir atmosferde hayatta kalıp büyüyebileceğini keşfetti. Araştırmacılar bu keşfin aynı durumun evrenin başka bir yerinde de gerçekleşebileceğini vurguladı . Uzaylı yaşamın daha önce fark ettiğimizden çok daha çeşitli ortamlarda gelişebileceğine işaret ediyor.

Dünya’dan uzakta, gezegenimizden çok daha büyük, atmosferinde yüksek miktarda hidrojen bulunan birçok gezegen var. Bu atmosferlerin bizim atmosferimize benzeyenlerden daha fazla genişleme eğiliminde olması yabancı gezegenler için evreni taramak amacıyla kullandığımız gösteriyor . Teleskoplarla görülmelerinin daha kolay olduğu anlamına geliyor.

Geçmişte yapılan araştırmalarda, bilim insanları yüksek miktarda hidrojen içeren gezegenlerin yaşamı destekleme ihtimalinin daha az olduğuna inanıyordu. Fakat bu gezegenler üzerine yapılan araştırmalar sınırlı idi.

Şimdi bilim insanları yaptıkları çalışmalarda bu problemi anlamak için, Dünya üzerinde bu gezegenlere benzer laboratuvar ortamları kurdu. Bu ortamlarda iki farlı yaşam biçimi olan E.coli bakterisi ve mayayla deneylemeye çalışıyor. Böylece araştırmacılar böyle basit yaşam formlarının başka gezegenlerde nasıl gelişeceğini anlayabilecek.

Araştırmacılar her ikisinin de tamamen hidrojenden oluşan atmosferlerde yavaş da olsa normal şekilde çoğalabildiğini keşfetti. E.coli bakterisinin büyümesi yaklaşık iki kat daha yavaşken maya büyüklüğüne göre yaklaşık 2,5 kat daha yavaş büyüyor. Bu durum oksijen eksikliğinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Bilim insanları, bu tür mikroorganizmalar başka gezegenlerde gelişebiliyorsa günün birinde, onların Dünya’dan da tespit edilebileceğini düşünüyorlar. Bu canlılar çok çeşitli gaz üretme eğilimindedirler. Bu nedenle araştırmacılar bu gazların ana gezegenlerde, bizim evrenin diğer tarafından onları fark etmemize yetecek kadar kalın hale gelebileceğini söylüyorlar.

Bu keşfin, Dünyadaki laboratuvarlarda yapılan deneylerin başka gezegenlerde uzaylı yaşam arayışına ışık tutmaya yardım edebileceğini gösterdiği, bilim insanları tarafından öngörülüyor.

Nature Astronomy adlı bilimsel yayında “Hidrojen ağırlıklı ötegezegen atmosferlerinde yaşamın uygulanabilirliği üzerine laboratuvar çalışmaları” isimli makale yayımlandı.

Kaynaklar

” Dış gezegen atmosferinde yaşamın yaşayabilirliği üzerine laboratuvar çalışmaları’ makalesi”  – Doğa Astronomi

 Andrew Griffin – İndependent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.