Türkiye Ve Avrupa’da İnternetten Alışveriş Yüzdeleri

Dünya her 100 yılda bir yaşanan salgına alışkın olsa da insanlık bu çağda özgürlüğü de her alanda tatmışken bir anda eve tıkılıp kendisini bekleyen değişimin ne olacağını tahmin etmeye başlıyor.İşte Covid-19 salgını insanları tam olarak  bu noktada vuruyor o kadar özgür ve hızlı yaşamaya alışmışız ki virüs te insanlık gibi aynı hızda dünyanın her yerinde yayılmaya devam ediyor. Bu durum üreteni ve teknolojiyi çağ atlamaya zorluyor.

Her krizin kazananı olduğu gibi bu krizin kazananı 1. sırada online satış hizmeti satan platformlar , bu yazımızda sizlere internet satışlarının  Avrupa’daki oranını inceleyeceğiz.

Salgından öncesine bakarsak ;2019 yılında Türkiye’deki insanların yüzde 30’u en az bir kere internetten alışveriş yaparken bu oran Avrupa Birliği’nde (AB) ise yüzde 63 idi. Türkiye, Avrupa’daki 38 ülke içinde 31. sırada yer alıyor.

2009 yılında AB’de internetten alışveriş yapılma yüzdesi 36’dan 2019 yılında yüzde 63’e çıktı.Türkiye’de ise aynı süreç yüzde 3’ten yüzde 30’a yükseldi.

Zirve İngiltere’de İken Son Sırada Balkan Ülkeleri Yer Alıyor.

Covid-19 salgının hemen öncesinde internetten en fazla alışveriş yapanlar ingilizler %87 onu %84 ile Danimarka takip ediyor. Türkiye ile sondan 8. sırada yer alıyor.

Türkiye’de İnternet Satışı Her Geçen Gün Artarak Devam Ediyor

Tabloya baktığımızda ise Türkiye son 10 senede internetten alışveriş oranı 10′ katlanmış duruda.

Devamı yan sayfada >>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.