pandornın kutusu

Pandora’nın Kutusu

Pandora’nın Kutusu: Antik Yunan efsanelerinde geçen ve içinde kötülüklerin bulunduğuna inanılan sihirli kutudur. 

Yunan mitolojisinde, İnsanı yaratan ve onlara ateşi sunan Prometheus ve kardeşlerini cezalandıran  Zeus; Prometheus’a Kafkas dağlarında zincire vurdurur ve her gün yenilenen ciğerini kartala parçalatır.

Prometheus’un kardeşlerinden Atlas’a gök kubbeyi omuzlarında taşıma cezası, Menoitos’ada yerin dibine kapatılma cezası vermiştir.

 Zeus’un Prometheus’un diğer kardeşi Epimetheus’a verdiği ceza ise; Zeus’un yarattığı ve yaratılmış ilk kadın olan  Pandora’yı, Epimetheus’a eş yapmaktır.

Pandora
Pandora

PANDORA’NIN YARATILMASI

Prometheus’tan öfkesini alamayan  Zeus, Prometheus’un yarattığı insanları da cezalandırmaya karar verir. Bunun için kadını yaratır ve tanrıça görünümlü o güzel bedeni, topraktan su ile yoğurmasını ve çekici kılmasını Hephaistos’a buyurur. Athena, bedeni uyumlu olarak süsler; Afrodit yüzüne zarafet ve dayanılmaz arzu serper; ulak Hermes ise, ona şeytani bir zeka ve kandırma yetisi üfler. Ayrıca konuşma yetisi de verir. Hermes ona Pandora (bütün tanrılardan armağan) adını verir.

PANDORA’NIN KUTUSU AÇILIYOR

Hermes, Pandora’ya kapalı bir küp emanet ederek bu küpü kesinlikle açmamasını, açarsa insanlık için kötü şeyler olacağını öğütler. Daha sonra Pandora’yı Epimetheus’a götürür. Kardeşi Prometheus, Zeus’tan hiçbir armağan almaması konusunda Epimetheus’u defalarca ve şiddetle uyarmasına rağmen, Epimetheus, Pandora’nın çekiciliğine karşı koyamaz ve Pandora’yı eş olarak kabul eder.

Bir süre sonra merakına yenilen Pandora, kendisine düğün hediyesi olarak verilen küpü açar ve içindeki tüm kötülükler dünyaya yayılmaya başlar. Ancak son anda küpü kapatır ve maalesef küpün içinde kalan tek şey, “umut”tur. Buda Zeus’un insanlara kestiği cezadır.

Pandora’nın Kutusu

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz yine bu sitede kaleme aldığımız  “CİĞERİ KARTALLARA YEDİRİLEN TANRI (PROMETHEUS)” adlı yazımızda bulabilirsiniz.

1 thought on “Pandora’nın Kutusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.