netflix-originals

Netflix’in Hikayesi

Dünyada popülerliği her geçen gün artan dizi ve filmlerin uluslararası platformda yayınlandığı Netflix’in hikayesini sizlerle paylaşacağız.

Reed Hastings Kimdir?

Reed Hastings Netflix’in kurucusudur. 1960 yılında ABD’nin Boston kentinde dünyaya geldi. Avukat bir babanın oğlu olan iş adamı, Bowdoin college’ de manatematik eğitimi gördü. Deniz kuvvetlerinde astsubaylık görevinde bulundu. Svaziland’da 1985 yılına kadar matematik öğretmenliği yaptı. 1988 yılında bilgisayar mühendisliği alanında yüksek lisans yaptı.

Netflix’in Kuruluşu

Reed Hastings Adaptive Techonogy şirketinde 1991 yılına kadar yazılım mühendisi olarak görev yaptı. Ama aklındaki fikirleri hayata geçirmek için işinden ayrılıp arkadaşları Mark Box ve Raymond Reck ile aynı yıl Pure Software şirketini kurdu. Kurulan şirket değerini sürekli arttırdı ve 1995 yılında halka arz edildi. 1996 yılında Pure Software Atria ile birleşti. 1997 yılında ise Rational Software bu şirketi satın aldı. Son olarak 1997 yılında Marc Randolph ile birleşerek işte bugünkü devasa bir şirket olan Netflix’i kurulmuş oldu. İlk olarak ABD genelinde müşterilerine kargo yoluyla film kiralayan bir şirketti. Müşterilerin aylık bir ödeme karşılığında sınırsız sayıda DVD kiralama imkanı sunuyordu.

Ve İlk Orginal Netflix Dizisi 2013 Yılında Yayınlandı

2007 yılına geldiğinde Netflix 1 milyar DVD kargolayan bir şirket olmuştu. Kısa bir süre sonra 70 milyonu geçen üyesi oldu. 2007 yılında artık internet platformunda yerini aldı.2013 yılında ilk defa kendi orjinal dizisi House Of Cards’ı yayınladı. 2013 yılında değerini 3-4 kat arttıran bir Netflix vardı karşımızda.

Bugün Netflix en kalitekli filim ve dizilerin yer aldığı bir online platform olarak değerini arttırmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.