maske

Medical Maskelerinin Oluşturduğu Cilt Tahrişlerini Hafifletmeye Yönelik İpuçları

Corona virüsü hayatımıza girdiği günden beri yüz maskesi ve eldiven gibi virüsün bulaşım hızını azaltacak aparatlarla tanışmış olduk. Bu yazımızda, sağlık çalışanları başta olmak üzere uzun süre maske ve eldiven takmak zorunda olan ve bunun doğurduğu cilt tahrişleri ve kızarıklıkların etkilerini azaltacak önlemlerden bahsedeceğiz.  Ada çayınız, ıhlamurunuz  hazırsa başlıyoruz.

George Washington Üniversitesi’nde profesör ve geçici dermatoloji başkanı Adam Friedman’ın, Washingtonpost’ a verdiği röportajda; GWU poliklinik tesisinde tam gün çalışarak günde bir ila sekiz saat giydiğini belirtmektedir.Yüzünün sürekli olarak kızgın bir kırmızı döküntü ile iltihaplandığından bahsediyor ve “Şimdi aynı zamanda bir dermatolog ve hastayım” diyor.

Sürekli maske takmak zorundadır ve “Bu maskeler çok rahatsız edici” diyor.

Adam Friedman

Kişisel koruyucu ekipman giymekten kaynaklanan cilt tahrişi, enfeksiyon kontrolünün kritik olduğu ortamlarda çalışan sağlık çalışanlarının zaten aşina olduğu bir tehlikedir.  Covid19 ile birlikte, halk arasında da maske takan ve sık sık ellerini yıkayan birçok kişide artık bununla tanışmış oldu. Tıbbi maskelerden farklı bandanalar ve bez maskeleri bile, kumaşa, boyaya ve bunları temizlemek için kullanılan deterjana bağlı olarak reaksiyonlara neden olabiliyor.

Friedman, cildi ile maskesi arasındaki sürtünmeyi azaltmak için günde birkaç kez yüzüne nemlendirici sürdüğünü ve bu uygulamayı herkese tavsiye ettiğini belirtiyor.

Biyolojik zırhımız olan cildimizi korumamızın öneminden bahseden Friedman, bunun için cildi sabunla aşırıya kaçmadan yıkamak ve nemlendirici (daha kalın losyon veya krem) kullanmanın gerekliliğinden bahsediyor. Bunun koruyucu bir kalkan olduğunu belirtiyor.

Hastaneler  herkese açıkken, özellikle sosyal mesafenin zor olabileceği yerlerde, herkesin ağız ve burun üzerinde yüz maskeleri veya bez kaplamaları giymesinin doğru olacağını belirtiyor. Oluşacak muhtemel cilt sorunlarını önlemek veya hafifletmek için adımlar atmanın akıllıca olacağını ifade ediyor. Friedman, bu cilt sorunlarının, iyi önleyici ve tedavi stratejileri olmadan uzun süre devam edeceğinden ve kalıcı bir etki yaratmasının kaçınılmaz olacağının özellikle altını çiziyor.

Mayo Clinic’ten bir dermatolog olan Dawn Davis

Washingtonpost’ a verdiği röportajda vücudun en büyük organı olan cildin bizi çevreden koruduğunu, ancak streslere yeterince hızlı tepki veremediğinde zarar görebileceğinden bahsediyor.

Dawn Davis

Cilt, diğer tüm organlar gibi vücudun çok aktif bir organıdır ve diğer birçok organın aksine, sürekli olarak kendi nemlendirmesini üretir diyen Davis, Cildimiz her gün ihmal edilmeden tam zamanlı olarak ilgilenmemiz gereken bir iş diyor

Ne Yapmalı?

Anti alerjenik sabunların kullanılmasını ve el ve yüzün ılık  suyla yıkanmasını öneren Davis, kağıt havludan daha az aşındırıcı olan pamuk ile kurulamamızı öneriyor. Eller için sadece krem ​​veya losyon ile nemlendirme işe yaramazsa, losyon tabakasını petrol jeli gibi bir merhemle kapatmayı ve daha sonra gece boyunca pamuklu çorap giymeyi öneriyor.

Eğer bu  önlemler yeterli değilse, ellerinizi yıkayın, kurulayın ve iki kat anti alerjenik losyon veya krem ​​uygulayın. Bir çay kaşığı beyaz sirkeyi bir bardak veya küçük bir ılık suya koyun ve çözeltiye iki temiz bez atın. Onları sıkın, ellerinize sarın ve çoraplarla örtün.

Bu uygulama yüz içinde geçerlidir. Yüzünüzü iki kez yıkayın, kurutun ve anti alerjenik nemlendirici, losyon veya krem ​​uygulayın. Sirkeye koyulmuş ıslak bezleri günde üç veya dört kez yaklaşık 15 dakika boyunca yüzün tahriş olmuş kısımlarına koyarak uygulayın diyor.

Corona salgını bulaşımını azaltmak için maskemizi, eldivenimizi kullanmayı ihmal etmeyelim. Sosyal mesafemizi koruyalım, uzun süreli maske ve eldiven kullanımlarından oluşacak cilt problemleri ile karşılaşmamak için gerekli önlemlerimizi alalım.

Bir yazı dizimizin daha sonuna geldik. Bizlerle kalın, sağlıklı kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.