marsta yaşam

Mars’ta Gözlemlenen Nehirler

Bilim İnsanları Marsta’ki kayaların bir kısmını incelemek   ve gezegenin yüzeyinde ne zaman su olduğunu belirlemek için yüksek çözünürlüklü görüntüleri kullandılar.

Ayrıntılı incelenen görüntüler, gezegenin kayalarının incelenmesiyle ortaya çıktı. Nehirlerin 3.7 milyar yıldan fazla süre önce Mars’ta var olduğuna dair ilk kanıtların bulunmasını sağladı.

Bilm insanları görüntü ve verilere göre, 100.000 yıldır gezegende su bulunmaktadır diyor. Nasa’nın Mars Keşif Yörüngesi’nin Hirise kamerası tarafından yakalanan görüntüleri ve topografiyi , güney yarımkürede Mars’ın krater kenarını incelemek için kullandıklarını belirtiyorlar.

Hirise kamera nedir? Diye soracak olursanız. (High Resolution Imaging Science Experiment) Başka bir gezegene gönderilmiş en güçlü kameradır.

Gezegen Bilimleri Araştırma Okulunda jeolog ve kıdemli bilim insanı, aynı zamanda Italy’s International’da yazar olan Francesco Sales ; “Gazete okumak gibi değil, ancak son derece yüksek çözünürlüklü görüntüler kayaları uçurumun çok yakınında durmuş gibi okumamıza izin verdi,” diyor. Sales “Ne yazık ki tırmanma, ince detaylara bakma yeteneğimiz yok. Dünya’daki tortul kayalara çarpıcı benzerlikler ile hayal gücüne çok az şey bırakıyor.”

Araştırmacılar uzun süredir krater üzerinde çalıştıklarını belirttiler . Hirise görüntüleriyle incelenen kayalarda büyük bir gölün, nehirlerin, deltaların ve kanalların eski kanıtların görülebileceğini belirtiyor.

Araştırmacılar, görüntüleri inceleyerek eski nehirlerin birkaç metre derinliğe kadar uzandığını belirlediler. Uçurum yüzlerini daraltan araştırmacılar, nehirlerin Dünya’dakiyle benzer şekilde olduğunu keşfettiler.

Bilim insanları nehirlerin Kuzey İtalya’da bulabileceğiniz cinsten kum havuzları oluşturduklarını belirttiler . Gezegenin suyunun, yeryüzündeki yağmur gibi yağıştan kaynaklandığına inandıklarını ifade ediyorlar.

KAYNAKLAR

Nature Communications’da yayınlanan makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.