kurtuluş savaşı

KURTULUŞ SAVAŞI DÜNYANIN GÖRDÜĞÜ EN BÜYÜK DİRENİŞ

I.Dünya Savaşı’nın son dönemleri ve Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsuna çıkarak başlattığı bir destanın, Kurtuluş Savaşı Destanı’nın yazıldığı dönemler.

-Görün efendiler, görün beyler “analar ne yiğitler doğurmuş”

Osmanlı İmparatorluğu yıkılmış, sadece İstanbul’da İngiliz himayesinde bir saray idaresi kalmıştı. Koca imparatorluktan geriye kalan bakiye; açlık, yoksulluk, sefaletti. Memleketin her yanı işgal altındaydı.

Bir yiğit kalktı yerinden! Samsun’dan, Sivas’tan, Erzurum’dan, Amasya’dan! Sürdü şarjörünü namlusuna, kaldırdı atını şaha. Ve haykırdı; “ya istiklal ya ölüm”.

Böyle başladı bu isyanın, bu direnişin öyküsü. Büyük mücadeleler verildi, vatan uğruna bedeller ödendi, herkesin payına düşenden.

Cepheden cepheye koşan yalınayaklar,

Kadınlar, analar, çocuklar,

At üstünde uzun yollar,

Ve kağnılar ve kervanlar.

Yaşamak ölmekten daha güç.

Zor şartlar altında verilen milli mücadele sonunda, düşman bertaraf edilmiş ve tam bağımsız yeni bir ülke kurulmuştur.

Daha sonra yapılan reform ve inkılaplarla binlerce fabrika, tesis, okul, hastane vb. gibi birçok kuruluş açılmıştır. Üretim elemanları desteklenmiş, özellikle tarım ve hayvancılık alanında isabetli adımlar atılmıştı. “Genç Cumhuriyet” kısa sürede Avrupa’nın tahıl ambarı olmuştur.

Eğitime çok önem veren Cumhuriyet kadroları, kısa sürede saray ve çevresinin tekelinde olan eğitimi, köylere ulaştırarak halkın tüm katmanlarının dahil olmasını sağlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde yüzde 7 olan okuma yazma oranını yüzde 70’ler seviyesine çıkartmıştır.

Ceza hukuku, seçme seçilme hakkı, ortak ülke, ortak yaşam gibi sosyal ve hukuksal alanlarda da bir çok çalışma yapan Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, günümüz modern toplumunun temelini atmıştır.

Dijital Danışman ailesi olarak, tüm yurdun 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutlar, Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Kurtuluş savaşı ve Cumhuriyet’in kuruluşunda emeği geçen herkese sonsuz teşekkür eder, minnettarlığımızı sunarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.