hayvan hakları

Koronavirüs bulaşan kürk hayvanları

“Vahşi Yaşam Ticaretini Durdurun”

Koronavirüs salgını sonucu dünyanın yaşanabilir bir dünya olması için, insanoğlu tercihlerini, yaşam öğretilerini, alışkanlıklarını değiştirmek zorunda olduğunu fark etti.

Bu yazımızda “vahşi yaşam ticaretini” durdurun açıklaması yapan, hayvan hakları savunucularının önerilerinden bahsedeceğiz. Şekersiz çayınız hazırsa başlıyoruz.

2016’da Çin Mühendislik Akademisi’nin yayımladığı raporda; Çin’in vahşi yaşam ticaretinin yüzde 75’ine kürk ürünlerinin egemen olduğunu biliniyor. Rakun köpeği, tilki ve vizon gibi hayvanların, vahşi hayvanların satıldığı hayvan pazarlarında yaygın şekilde görüldüğünü belirtti.

Hayvan hakları savunucuları, uzun yıllardır vahşi yaşam ticaretinin sonlandırılması gerektiğini ve bu konuda zaman zaman protestolara varan görüşlerini dile getiriyorlar. Koronavirüsün bulaştığı hayvanların en sonuncusunun vizonlar olmasının ardından ise, kürk ticaretinin sonlandırılmasını bir kez daha yinelediler.

Hollanda’daki iki kürk çiftliğinde, vizonların koronavirüs testinin pozitif çıkmasının üzerine, çiftlik karantinaya alındı. Nefes darlığı belirtileri göstermelerinin ardından bazı türler teste tabi tutuldu. Feret (Sansargiller ailesinden, gelinciklerle ve kokarcalarla akraba, küçük bir etçil memeli) benzeri hayvanların, hastalığı virüsün bulaştığı çalışanlardan kaptığı düşünülüyor.

Hollanda’da yeni vizon çiftliklerinin kurulması 2013’te yasaklanırken, mevcut kürk çiftliklerininse 2024’e kadar kapanması gerekiyor. Hayvan hakları örgütü Peta; çiftliklerin derhal kapatılması talebiyle bakanlara mektup yazdı.

Örgütün mektubunda şu ifadelere yer verildi:

“Hayvan istismarından kaynaklanan küresel krize rağmen vizon çiftliklerinin neredeyse 4 yıl daha her zamanki gibi işlerini sürdürmesine izin verildi. Hem insanlara yönelik risk hem de vizonların kendisine verilen zarar açısından mazur görülemez.”

Humane Society International adlı hayvanları koruma örgütü, Birleşik Krallık genel direktörü Claire Bass’ın  İndependent’e  verdiği röportajda; diğer ülkelerde on milyonlarca vizon, tilki, rakun köpeği, çinçilla ve tavşanın yetiştirildiği fabrika ve çiftlikler mevcut. “hem insan hem de hayvan sağlığı için gereksiz ve kabul edilemez bir risk oluşturduğu” uyarısında bulundu.

Binlerce hayvanın “sağlıksız, kalabalık ve stresli koşullarda, çok az veteriner bakımıyla kapalı tutulduğu” biliniyor. Bu tür fabrikaların “bulaşıcı hastalıklar için üreme alanı” olduğunu  ifade eden Bass, şunları ekledi:

Covid-19’dan öğrenmemiz gereken dersler, hayvan sağlığı için ciddi sonuçları olmaksızın hayvanları dayanıklılıklarının sınırına zorlamaya devam edemeyeceğimizdir. Kürk çiftçiliğini aşamalı olarak sonlandırma sürecinde olan Hollanda ve diğer ülkeleri işletmelerinin kapatılmasını hızlandırmaya zorlanmalıdır. Çin ve Finlandiya’nın da aralarında bulunduğu henüz yasak getirmeyen ülkeleriyse bu doğrultuda adımlar atmaya çağırıyoruz.

 Sonuç olarak, artan nüfusa ve bilinçsiz tüketime bağlı olarak  yaşam alanlarımızın daralmaya başladı. Canlıların haklarını korumak hem de doğanın bize bahşettiği güzelliklerin kıymetini bilmek açısından kürk çiftliklerinin biran önce kapanması gerekmektedir.

Saygı ve sevgiyle… Bizimle kalın, bilimle kalın.

 Kaynak

Independent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.