Spanish flu

Bir İnsanlık Trajedisi İspanyol Gribi (Yüzbin Can)

1.Dünya savaşı’nın sonlarına doğru ortaya çıkmış ve dünya nüfusunun yüzde 6’sını yok etmiştir. Salgın ilk olarak ABD’nin New Mexico eyaletinde görülmesine rağmen İspanyol gribi ismini almıştır.

Sade Kahveniz şekersiz çayınız hazırsa detaylar için başlıyoruz.

Salgın Ne kadar Kişiyi Etkiledi :

Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru ortaya çıkan bu salgın yaklaşık 100 milyon insanı, yani o zamanki dünya nüfusunun yüzde 6’sını yok etmiştir. Birinci Dünya Savaşı, açlık ve kıtlık gibi dönemin ağır şartlarına, salgın eklenince ileride 1929 dünya ekonomik buhranı döneminin altyapısını oluşturacak kara günlerin de habercisi olmuştur.  

Salgın ilk olarak ABD’nin New Mexico eyaletinde Mart 1918 tarihinde görülmüş ve daha sonra büyük bir hızla tüm dünyaya yayılmıştı.

Salgın ilk başlarda Amerika, Fransa Almanya ve İngiltere’de etkili olmasına rağmen bu ülkelerin  Birinci Dünya Savaşı’nda olmaları nedeni ile, halkın moral seviyesini bozmamak ve savaştaki psikolojik üstünlükleri kaybetmemek için  salgın haberlerine  medyada hiç yer vermediler.  Birinci Dünya Savaşına katılmayan  İspanya bu salgını medyada sansürsüz bir biçimde ilk paylaşan ülke olduğu için, salgının adı İspanyol Gribi olarak tarihe geçmiştir.

Bir yıl içinde Tüm dünyayı etkisi altına alan İspanyol Gribi diğer griplere göre elli kat daha ölümcüldü.Akciğerde yaralar açıyor ve hızlı bir şekilde hastayı ölüme sürüklüyordu. Görme ve işitme kaybı, ten renginin kızıla dönmesi, diş ve saç dökülmesi gibi durumlar virüsün bazı belirtileriydi. Hastalık ilerlediğinde ten mavi renge dönüşürken öldüğünde simsiyah oluyordu.

ispanyol gribi
ispanyol gribi

Salgının Etkilediği Yaş Aralığı

İspanyol gribi, corona virüsünün aksine 15 ve 40 yaş arasında daha etkiliydi. Ölümlerin çoğu da yine bu yaş ortalamasına aitti. Ölümlerin genç ve orta yaşlı kesiminde etkili olması nedeni ile salgından sonra milyonlarca çocuk yetim kamıştır.Dünya nüfus artışı bir süreliğine durmuştur. Eğer İspanyol Gribi yaşanmamış olsaydı, Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı istatistiklere göre şimdi 7.7 milyar olan insan nüfusu, 8.5 milyara yakın bir sayıda olacaktı.

Salgından en fazla etkilenen ülke, en çok can kaybı (17 milyon) ile Hindistan‘dır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Bu salgın olmasaydı , şu an dünyanın en kalabalık ülkesi Hindistan olacaktı. Salgından ülkemizde etkilenmiş ve kayitlara göre sadece İstanbul’da yaklaşık 6500 kişi hayatını kaybetmiştir.

Bu ölümler ile İspanyol Gribi en kısa zamanda en fazla can almış salgın olarak tarihe geçmiştir. Hemen hemen aynı sayılarda ölümün gerçekleştiği Kara Veba ise dünya nüfusuna oranla en fazla can almış salgındır.

Salgının Ortadan Kalkışı

1920’nin sonlarına doğru birçok ülkede hastalık takipleri yapılmaya başlamıştıBirinci Dünya Savaşı‘nın sona ermesi nedeniyle de salgına daha fazla önem verilebilmiş ve böylelikle salgının önüne önemli ölçüde geçilmiştir. İki yılda kayıt dışı ölümlerle birlikte yaklaşık yüz milyon insan hayatını kaybetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.