Güneş Şemsiyeleri

Gece Gökyüzünü Starlink Uydularından Korumak İçin SpaceX Projesi

SpaceX tarafından uydu internet erişimi sağlamak için inşa edilen bir uydu takım yılı olan starlink, yer istasyonları ile birlikte çalışacak. Starlink seri üretilen birçok küçük uydu ile birlikte çalışacaktır. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını bilim adına keşifler için kullanacak iken bazılarını ise orduya satmayı planlamaktadır.

Elon Musk tarafından geçtiğimiz hafta yörüngeye gönderdiği on binlerce internet uydusu birçok gökbilimi ile uğraşan kişi tarafından tepki topladı. Çünkü bu uydular gökyüzü hareketlerini yorumlarken sahte görüntüler oluşturacağı için hatalı yorumlamalara neden olabileceği endişesi taşımaktadır. Elon Musk bunun üzerine internet uydusu takım yıldızında bazı değişiklikler yaptığını açıkladı.Yanı sıra  Değişiklikler, bu sahte yıldızların gökler hakkındaki görüşlerimizi kirletmesini ve astronomi bilimine müdahale etmesini engelleyebilir – ancak bilim adamlarının uğraşması gereken konular olduğunu belirtti.

SpaceX bu projeyi başlattığında gökbilimciler arasında bir çok tartışmaya sebep oldu. Her uydu ,güneşten Dünya’ya ışığı yansıtır. Gökyüzünde büyük bir parlaklık meydana getirir. Şirket müşterilerine hızlı internet bağlantısı sunmak amacı ile 42.000 uydu gönderme izini alırsa bunun çok fazla parlaklığa sebep olacağı düşünülüyor.

SpaceX firmasında çalışan mühendisler uyduları karartmak için iki grup gökbilimci ile birlikte Güneş şemsiyeleri üzerine çalışıyor. Tamamiyle etkili olup olamayacağı şuan için netlik kazanmasa da çıplak gözle görünmenin engelleneceği belirtilmektedir. Bunun da astronomik gözlemevi üzerindeki etkilerini büyük ölçüde azaltacağını belirtmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.