Elon Musk insan beynine Yerleştirilen Çip Projesi

Elon Musk insan beynine yerleştirilecek bir çip sayesinde insanlarla bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurma gibi bir hedefleri olduğunu açıkladı.

SpaceX ve Tesla gibi alanlarında çığır açan şirketlerin başındaki isim San Francisco’daki Kaliforniya Bilim Akademisi’nde yaptığı sunumda projeyi hayata geçirmelerinin zaman alabileceğini ama ilk prototipin gelecek yıl sonunda bir insan beynine yerleştirilebileceğini belirtti. Musk asıl zorlayıcı prosedürün gerekli izinlerin alınması olacağını vurguladı.

Musk’ın 2016 yılında kurduğu Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine arayüzleri geliştirmek.

2017 yılında şirket bu cihazla ilk hedeflerinin kronik hastalıklardan kaynaklanan semptomları azaltmak olduğunu açıklamıştı.

Fakat teknoloji dünyası Musk’ın geleneksel olarak daha büyük bir planı olduğunu düşünüyordu. Çünkü Musk sık sık yapay zeka alanındaki baş döndürücü gelişmelerin gelecekte insan neslini tehlikeye atabilecek bir hal alacağı uyarısında bulunuyordu.

Musk Salı akşamı yaptığı sunumda sinirsel rahatsızlıkları çözebileceklerini belirttikten sonra bu cihazla “beynin korunabileceği ve geliştirilebileceği, böylece geleceğe daha hazırlıklı olunabileceği”ni vurguladı.

İşadamı bunun da büyük ihtimalle kablosuz küçük çipler aracılığıyla insan beyni ile yapay zekanın birleşmesiyle mümkün olacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.