dünyaya yakın karadelik keşfedildi

Dünya’ya en yakın karadelik keşfedildi

Bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda, yeni keşfedilen karadeliğin diğerlerine göre Dünya’ya daha yakın olduğunu açıkladı. Yapılan bu yeni araştırmada karadelik Dünya’ya, etrafında dönen yıldızların çıplak gözle görülebileceği kadar yakın. Gökcisminin “buzdağının sadece görünen ucu” olabileceğini ve keşfedilmeyi bekleyen birçok benzer karadeliğin bulunabileceğini ifade etti.

Dünya’ya sadece bin ışık yılı uzaklıkta olan karadelik,  Şili’deki Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) tesisindeki bir teleskop yardımıyla tespit edilmiş. Öte yandan, güney yarımkürede bulunan birinin, teleskoba gerek kalmaksızın, yeterince açık ve karanlık bir gecede karadeliğin sistemindeki yıldızları görmesi de mümkün.

Prag’daki Çek Bilimler Akademisi’nin bilim insanlarından biri olan Petr Hadrava, “Bunun çıplak gözle görülebilen ilk karadeliğe sahip yıldız sistemi olduğunu fark ettiğimizde çok şaşırdık” dedi.

İkili güneş sistemlerini daha iyi anlayabilmek için başlatılan araştırmada, daha önce keşfedilmemiş bir kara deliğin gizlendiğini fark eden bilim insanları şoke oldu.

Karadelik Keşifleri

Çevresiyle şiddetli etkileşimi bulunmayan cisim, ilk karadelik keşifleri arasında yer alıyor. Etrafındaki yıldızlar gibi görünen cisimlere, etki ettiği halde görünmüyor. Bu da onu gerçekten karadelik yapıyor. Bilim adamları bu karadeliğin varlığını sistemin iç yıldızının yörüngesini izlerken tespit ettiklerini belirtiyor. Yıldız büyük ve gizemli bir nesneden etkileniyordu.

Buraya ayrı bir paragraf açacak olursak, daha önce yine bu sitede, Einstein’in Uzay-Zaman Bükülmesi teorisinden bahsetmiştik. Günümüzde ispatlanan Einsten’in “Işık, güneş gibi yıldızlar, galaksiler, karadelik vb. olgular, büyük kütleli cisimlerin yanından geçerken yön değiştirir” teorinin detaylarını öğrenmek için Einstein’in Uzay-Zaman Bükülmesi tıklayabilirsiniz.

Çalışmanın lideri Thomas Rivinius, yaptığı açıklamada “Güneş’in dört katı kütleye sahip görünmez bir obje, sadece bir karadelik olabilir” dedi.

Sistemin iki yıldızından biri görünmeyen cisim etrafındaki bir turu 40 günde tamamlarken, diğer yıldız her ikisinden de uzak bir mesafede bulunuyor. Sistemi uzun bir süre izlemek zorunda kalan bilim insanları, aylar süren gözlemler sonucunda yörüngelerin resmini çıkarabildi.

Rivinius’a göre karadeliğin kolayca tespit edilememiş olması, benzer şekilde keşfedilmeyi bekleyen birçok sistemin daha olabileceği anlamına geliyor ve bu yeni keşif “buzdağının sadece görünen yüzü” olabilir.

Rivinius şu ifadeleri kullandı:

Yüz milyonlarca karadelik olabilir ama biz yalnızca çok azına dair bilgi sahibiyiz.
Neyi aradığımızı bilmek, karadelikleri tespit etme noktasında bizi daha iyi bir konuma getirecektir.

Bu kadar yakında bulunan karadeliğe rastlanmanın daha uzak mesafelerde  tespiti daha zor diyen Bilim insanları, bunun çok daha fazla karadelik bulunduğu anlamına geldiğini ifade ediyor.

Bilim insanları, gözlemler sonucu “çarpıcı derecede benzer” veriler elde ettiklerini belirtiyor.  Bu verilere göre dünyaya görece yakın LB-1 adlı sistemin de bu tür bir üçlü sistem olabileceğini belirtiyor.  Bu keşfin doğrulanması için daha fazla gözleme ihtiyaç duyuluyor.

Galaksimizde bugüne kadar görece az sayıda karadelik astronomlarca görülebildi. Neredeyse hepsinin çevresiyle güçlü etkileşim içinde olması, karadeliklerin bu etkileşimin uzaya saçtığı kuvvetli x-ışınlarıyla tespit edilebileceği anlamına geliyor.

Kaynaklar

Astronomy & Astrophysics’de yayınlanan  “İç ikilide genişlemeyen karadeliğe sahip çıplak gözle görülen üçlü bir sistem” isimli makale,

Dijital Danışman Net, http://dijitaldanisman.net/uzay-zaman-bukulmesi-nedir-einstein/

İndependent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.