farklı bir yaşam

Dünyanın En İlginç Kabilesi

Ruhlarına sahip olmak için ölen yakınlarını yiyen Matses kabilesi

Peru’da Amazon Ormanı’nın derinliklerinde yaşayan Matses Kabilesi, kendilerine özgü yaşam biçimleriyle dikkat çekiyor. Ruhlarına sahip olmak için ölen yakınlarını yeme gibi ilginç gelenekleri olan bu kabileyi gelin yakından inceleyelim. Çayınız, kahveniz hazırsa başlıyoruz.

Moskovalı Rus maceraperest Alexey Koibow, Peru’daki Galves Nehri kıyısı boyunca seyahat eder. Matses kabilesini fotoğraflar ve 8 gün kabile ile birlikte yaşar.

Yaşadığı deneyimleri aktaran Koibow, kabile ile ilgili çektiği birbirinden muhteşem fotoğrafları bizler için paylaştı.

Yolculuğunu anlatan Alexey, köye varmak için Peru ordusu tarafından kontrol edilen uçaklarla yolculuk yaptığını söylüyor. Uçak yolculuğunun ardından Brezilya sınırı yakınlarındaki Matses Kabilesine ulaşmak için iki gün boyunca nehirde botla ilerlediğini ve kabile halkı ile sekiz gün vakit geçirdiğini ifade ediyor.

Matses kabilesi, Amazon’un en eski kabilelerinden biridir. Koibow tarafından aktarılan bilgilere göre, kabile kadınları demuzh adı verilen bıyıkları ve dövmeleri ile farklı görüntülere sahip. Bunları fotoğraflayan Koibow, kadınların hurma ağacı yapraklarının ince liflerinden elde ettikleri bıyıkları burunlarına taktıklarını ve bu bıyıklardan yüzün her bir yanına onar tane takabildiklerini ifade etti.

Koibow’un gözlemlerine göre, kadınlar güzelleşmek için bıyık takıyor ve dövme yapıyorlar. Bıyıkları ve dövmeleri bu insanları başka kabileler tarafından kaçırılmaktan koruyor. Ayrıca bu aksesuarlar kendi kimliklerini ifade edebilmenin bir yolu.

Koibow’un fotoğraflarında, çocukların yüzlerinde kırmızı boyalar olduğu da dikkat çekiyor. Kabilenin inanışına göre kırmızı renkli süsler kişiye güç sağlıyor.

Alexey Kolbow,“Kabile üyelerinden biri bana, büyükbabaları öldüğü zaman ritüelleri gereği ölünün bacağını yediklerini” söyleyerek kabilenin geleneklerinden ipuçları veriyor.

Kabilenin yaşam tarzı olarak yamyam olmadığını ancak bir kabile üyesinin büyükbabası ölüm töreninde onun bacağını yemiş olduklarını anlattığını söylüyor.

Ve ekliyor; Kabile, zaman zaman turistik ziyaretlere maruz kalsa da kendi geleneklerine göre yaşamayı ve törenlerinde insan eti yemeyi sürdürüyorlar. Kabilenin inanışına göre bu seremoni sayesinde atalarının ruhlarını içlerine çekebiliyorlar.

Alexey “Oradayken kendimi gerçekten evimde gibi hissettim. Byso ve Tumi adlı iki kadın, ben köyden ayrılırken ağlayarak bana veda ettiler ve tekrar gelip gelmeyeceğimi sordular” diyor.

Alexey Kabile, uzak bir bölgede bulunduğu için pek çok geleneğini korumaya devam edebildi. Peru devletinin yerli halkları korumak için özel uygulamaları bulunmuyor. Kabile ise insan yerleşimine çok uzak bölgede yaşamalarından dolayı kendilerini koruyabilmiş dedi.

Alexey bu kabilenin kültüründen öğrenebileceğimiz çok şey olduğunu söyleyerek “Koronavirüs ile birlikte yaşadığımız bu dönemde, sahip olduğumuz değerleri koruyabilmeyi öğrenmek ve herkes için sürdürülebilir bir dünya yaratabilmek için bu insanlara iyi bakmalıyız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.