katil-robotlar-cepheye-gitmeye-hazirlaniyor-

Dünya Devi Teknoloji Şirketleri Katil Robotları Tasarlıyor

Amazon, Microsoft ve Intel gibi dünyanın en büyük teknoloji şirketleri katil robotlar üzerine çalışmalar sürdürüyor. Yapay zeka sistemli ve otonom olarak hedefe saldırı düzenleyen katil robotlar üzerine çalışıyor.

PAX’ın raporuna göre dünya çapında 50 şirket geliştirdikleri silahların tehlike oranına göre sınıflandırıldı. 22 şirket ‘orta dereceli kaygı’ grubuna dahildir. Aralarında Amazon ve Microsoft’un da olduğu 21 şirket ise ‘yüksek kaygı’ grubunda yer aldı.

Robotlar İnsanları Etnik Kökenlerine Göre Yok Edebilir

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Bilgisayar Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Stuart Russell, yapay zeka ile insan müdahalesine ihtiyaç kalmadan saldırı yapan tank, savaş uçağı ve denizaltı gibi silahların üretilebileceğini söyledi.

Russell, İsrail’in günümüzde geliştirdiği Harpy adını verdiği otonom bir drone sistemi mevcut. Bu sistem ile istediği bir bölgeye girerek hedefleri kendi seçerek vuran bir sisteme sahip olduğunu belirtti.

İnsanların öldürülmesi kararını verebilen makineler insanlık için şuan için olmasa bile gelecekte büyük tehlike gibi görünüyor . Bu durum robot teknolojisi elinde olan ülke eğer yasalar ile bu hakları kısıtlanmaz ise istediği bölge ve insanların sonu olacak.

Russell, ” yüz tanıma teknolojisi ile yapay zeka silahlar, insanların özelliklerine göre , etnik kökenine göre insanları yok edebilir .” diye konuştu. Bu durumun çok tehlikeli olduğunu ve yasaklanması gerektiğini belirtti.

PAX’ın raporundaki ‘yüksek kaygı’ grubunda yer alan ve büyük veri analizi yapan CIA destekli Palantir şirketi ekonomik bir destek planladı. Bu desteğe göre 800 milyon dolar karşılığında askerlere yardım etmek için savaş alanında gerçek zamanlı yapay zeka sistemi geliştirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.