kawasaki hastalığı

Çocukları Etkileyen Kawasaki Hastalığı Coronavirüs Bağlantılı mı

Farklı ülkelerden gündeme bomba gibi düşen kawasaki hastalığı nedeniyle bildirilen çocuk hasta sayılarındaki son günlerdeki artış yeni bir salgınla karşı karşıya kaldığımızı düşündürüyor.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere, Fransa ve Belçika’da ard arda bildirilen özellikle de 9 yaşının altındaki çocuklarda ortaya çıkan bu sendrom nedeniyle birçok kişinin hastanelere başvurmasının ardından birçok uzman konuya ilişkin yaptığı açıklamada bu sıradışı vaka artışında coronavirüs nedenli olabileceğini vurgulamıştı. 

Fransa’da, Covid-19 virüsü ile bağlantılı olduğu düşünülen Kawasaki hastalığına yakalanan çocuk sayısının 135’i bulduğu ve şu ana kadar bunlardan birisinin hayatını kaybettiği açıklandı.

İtalya’da ise coronavirüs salgının en ağır geçtiği Bergomo kentinde yapılan araştırmalar sonucu kawasaki benzeri bir hastalığın normalde karşılaşılan salgına göre 30 kat arttığı belirtildi.

Kawasaki hastalığına yakalanıp tedavi edilen her 10 çocuktan 8’nin covid-19’a karşıda antikor geliştirdiği belirtildi.

Araştırmalar, SARS-CoV-2 salgını ile Kawasaki hastalığının aynı belgelerde yaygın görülmesi arasında bir bağlantı bulunduğunu belirtti.

İngiltere Sağlık Çalışanlarını Acil Koduyla Uyardı

İngiltere geçen ay doktorlara “acil ” koduyla uyarı yapmış ve çocuklarda covid-19 ile bağlantısı olduğu düşünülen bir inflamatuar sendromu görülmeye başlandığı belirtilmiştir.

Peki bu Kawasaki Hastalığı nedir?, Nasıl Bulaşır? Bu soruların cevabını sizler için araştırdık.

Kawasaki Hastalığı Nedir?

Kawasaki; genel olarak kalbi besleyen koroner atardamarlar başta olmak üzere ve diğer damarlarda genişlemelere ve vaskülit olarak da bilinen damar çeperlerinde iltihaplanmalara neden olabilen bir hastalıktır.

Hastalık ilk olarak 1967 yılında japonya’da tespit ediliyor. Bugün japonya başta olmak üzere birçok ülkede görülen bu hastalık özellikle 5 yaş altı çocuklarda görülmektedir. Erkek çocuklarda görülme oranı kız çocuklara göre daha fazla olduğu belirtiliyor.Nadir olarak hastalığın tekrarladığı belirtilmektedir.

Kawasaki Hastalığı Belirtileri

Üç aşama şeklinde ilerleyen hastalığın ilk evresinde yüksek ateş en belirgin göstergedir.. İlk 3 günlük dönemde 39°C’nin üzerinde seyreden yüksek ateşin yanı sıra;

  • Boğaz, ağız kenarında ve dudaklarda tahriş ve kızarmalar,
  • Gözlerde kızarıklık,
  • Gövde, kasık ve bacak derilerinde döküntü, kızarıklık ve soyulmalar,
  • Lenf bezlerinde büyüme,
  • Normalden daha kırmızı ve şiş dil,
  • El ve ayaklarda kızarıklık ve şişlikler görülmektedir.

Bu evrenin sonunda ise şu belirtiler gözlemlenmektedir:

  • İshal ve kusma,
  • Baş ve karın ağrısı,
  • Eklem yerlerinde şişlikler ve ağrı,
  • El ve ayak parmak uçlarında soyulmalar.

Hastalığın son aşamasında ise belirtiler azalarak ortadan kalktığı belirtilmektedir. Bununla birlikte tedaviye dikkat çeken doktorlar , tedavi uygulanmadığı takdirde çocuklarda kalp komplikasyonları görülebilmektedir. Bu komplikasyonlar hastalığın en önemli ve ciddi semptomlarıdır. Kalpte aritmiler ve çeşitli katmanlarda iltihaplanmalar görülebilse de hastalığın yarattığı en büyük hasar kalp damarlarında genişlemedir .

Kawasaki Hastalığı Bulaşıcılığı Nedir?

Hastalığın covid-19 gibi tehlikeli bir bulaşıcılığı bulunmamaktadır.Çocukların toplu bulunduğu okul,kreş gibi kurumlarda yayılma oranı ile ilgili bir uyarı belirtilmemiştir, buda hastalığın yayılmasının temas ile olmadığını gösteriyor.

Tedavi Süreci Nedir?

Kawasaki hastalığının tedavisinde öncelikle aspirin ve yüksek dozda intravenöz immünoglobülin uygulanmaktadır. Antikor olarak da bilinen intravenöz immünoglobülin(plazma), insan kanınından elde edilen bu plazma ile tedavi uygulanır. Aspirin ve özellikle enfeksiyon tedavilerinde sıklıkla kullanılan intravenöz immünoglobülin birlikte uygulanarak vücutta oluşan iltihapların ve hastalığın hızının azalması sağlanıyor.Bu tedavi aynı zamanda son evrede görülen koroner damar genişlemesinin ortaya çıkma ihtimalini de düşürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.