hint kumaşı

Bulunmaz Hint Kumaşı Sözünün Hüzünlü Hikayesi

1612’de Hindistan’ı işgal eden İngilizler, 1800’lü yıllara kadar Pencap bölgesi dışındaki tüm Hindistan’a yayılırlar. Bu bölgeyi sömürebilmek için ticaret merkezi bile kurarlar.

O dönemler Hindistan’ın ürettiği kumaşlar dünyada en saygın kumaşlardı. El tezgahlarında Hintli çıkrıkçılar tarafından ustalıkla dokunan kumaşlar İngiliz tekstil pazarı için tehlike oluşturuyordu.

Dokuma makineleri ile seri üretim yaparak kumaş üreten İngilizler, hem işgal ettikleri Hindistan’da hem de ticaret yaptıkları başka ülkelerde, Hint kumaşları ile rekabet edemez duruma gelirler.

Sırf kendi yaptıkları kumaş satılsın diye, Hintli çıkrıkçıları bir araya toplayıp parmaklarını keserler. Çıkrıkçıların düğüm atmalarını engellemek için özellikle de başparmaklarını keserler. Kolu kesilenler bile olmuştur.

Parmağı, eli ve kolu kesilenlerin sayısı 100 binlerle ifade edilmektedir. Bu korkunç olaydan sonra, Hint kumaşı bir süre üretilemedi  ve bulunmaz oldu.

“Bulunmaz Hint Kumaşı” sözü deyim olarak kullanılır ve “az bulunan, değerli olan” anlamındadır.

Günümüzde ise “kendini bulunmaz Hint kumaşı sanıyor” olarak kullanılan deyim, alaycı bir ifade olarak karşımıza çıkıyor.

Sonuç olarak günümüzde birilerinin açlık sınırında yaşamasına karşın birilerinin saltanat düzeyinde lüks içinde yaşamasına sebep olan kapitalizmin hangi vahşi süreçlerden geçerek günümüze kadar geldiğini göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.