cehennem kapısı

50 Yıldır Sönmeyen Ateş Cehennem Kapısı

Darvaza Krateri diğer adı ile “cehennem çukuru” 50 yıla yakın bir süredir aktif bir şekilde yanmaya devam ediyor. Genişliği 69 metre, derinliği 30 metre olan bu devasa çukuru sizlerde merak ettiyseniz yazımıza başlıyoruz. Şekersiz çayını kapan gelsin.

Darvaza Krateri
Cehennem Kapısı

ALDIĞI İSİMLER

Türkmen’ce ismi Jahennem Dervezesi olarak bilinen Derveze Çukuru’na Cehennem Kapısı yada Cehennem Çukuru’da denmektedir.

BULUNDUĞU KONUM

Derveze Çukuru, Türkmenistan’ın %70’ini kaplayan Karakum Çölünün tam ortasında, başkent Aşkaabat’a 270 km. mesafedeki Ahal vilayetine bağlı Derveze ilçesinin yakınlarında, bulunmaktadır.

OLUŞUMU

Dünyanın dördüncü en büyük doğal gaz rezervine sahip Türkmenistan’da bulunan ve görenleri hayrete düşüren, bu çukurun oluşumu tam bir doğa olayı sayılmaz.

1971 yılında SSCB döneminde Sovyet bilim insanları doğalgaz rezervi keşfeder ve bu bölgede sondaj çalışması yapılmasına karar verirler.  Bu alanın kazı çalışması  sırasında çökmesi ile birlikte, bütün çalışanları içine alarak ölümlerine yol açan, büyük bir çukur oluşur. Bu durum yoğun gaz oluşumuna neden olur. Sovyet Bilim İnsanları oluşan tehlikeli metan gazının etkisini azaltmak için, dinamit ile patlatmaya karar verirler ve bu durumdan dolayı çıkacak yangının 2-3 günde söneceğini düşünürler. Patlama neticesinde çukur tamamen tutuşur ve o günden beri sönmeden cayır cayır yanmaya devam eder.

Cehennem Çukuru
Cehennem Çukuru

MERAK EDİLENLER

50 yıla yakın bir süredir yanmaya devam eden bu kriter bu kadar enerjiyi nerden almaktadır? Bölgenin büyük doğalgaz rezervine sahip olduğunu ve burada meydana gelen sızıntının sürekliliğini düşünürsek, sorumuzun cevabını bulmuş oluruz.

Peki neden kapatılamıyor? Uzmanlar, doğalgaz sızdıran bu tür yerlerin kapatılamadığını, kapatıldığında zamanla biriken doğalgazın patlayabileceğini ifade ediyor.

SONUÇ

Ne kadar korkunç bir görüntüsü olsa da, Cehennem Çukuru günümüzde birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmakta ve halen alev alev yanmaya devam etmektedir. Sizlere Feridun Düzağaç’ın “Alev Alev” parçasıyla veda etmek istiyorum.

Sevgiyle kalın, bilimle kalın.

M.T

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.